Your Ultimate Foodie Marketplace

mizlogo

Your Ultimate Foodie
Marketplace

My Cart0

$0.00
There are 0 item(s) in your cart
Subtotal: $0.00

3-in-1 Cooking Class in Rome – Fettuccine, Ravioli, and Tiramisu

From: $80.00

Description

One of the best cooking classes in Rome! Learn how to make Fettuccine, ravioli, and the classic and iconic Italian dessert, Tiramisu. This class takes place in an ancient building very close to Piazza Navona, allowing you to admire the beauty of Rome and its marvelous fountain while participating in this exciting cooking class. A true experience of Italian cuisine.

Your class will begin by teaching you the craft of making Tiramisu and then we will proceed to teach you how to make two varieties of flour and egg pasta from scratch (fettuccini and ravioli). Our professional chefs will show you the best techniques and explain the different cuts of pasta and which sauce is better for each type of pasta. You will walk away from this class knowing how to prepare the perfect dough from scratch, how to cut Fettuccine without a pasta machine, and to craft the best sauce and stuffing with fresh seasonal ingredients.

Once the instruction has concluded, you will sit down and enjoy your fresh pasta dishes and Tiramisu dessert with a glass of good Italian wine.

Collect memorable moments with us and learn more about Italian cuisine. Eat and Walk Italy was born from the idea of wanting to convey the love and experience of Italian cuisine to the world. Learn the true tricks of the trade in their cooking classes and walking food and wine tours. Their team of chefs are traditional Italian food specialists with a true passion for Italian cuisine and for Italian foods.

This cooking class includes:

  • A theoretical and practical lesson with an English-speaking professional chef
  • Fresh, local, seasonal ingredients
  • Fettuccine with chosen sauce (Amatriciana, Carbonara, Bolognese, Alfredo, and more)
  • Ravioli with butter and sage
  • Tiramisu
  • Glass of wine
  • A glass of Limoncello or coffee
  • Water

Cost (per person):

  • Adult $80
  • Child $70

Duration and start times:

  • 2h 30m (1h 30m for the course and 1h to enjoy your meal)
  • Start times Available – 10:30, 12:30, 3:30, 5:30, 7:30
Joined: 35 months
Products: 7 products
Visit Store
x